Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Treny” - Śmierć dziecka ukazana w „Trenach” Kochanowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kochanowski uczcił pamięć swojej zmarłej córki w sposób szczególny, dotąd w literaturze nieznany, mianowicie poprzez uwiecznienie jej w cyklu „Trenów”. Sposób to o tyle niezwykły, że poeta wybrał formę dotąd zarezerwowaną dla uczczenia pamięci ludzi wybitnie zasłużonych. Treny pisano po śmierci królów, poświęcano je dostojnikom zmieniającym bieg historii, bohaterom narodowym, nieodmiennie ludziom dorosłym. „Treny” autorstwa Kochanowskiego odbiegają znacznie od wytycznych gatunku, przede wszystkim nie skupiają się wyłącznie na osobie zmarłej, ale raczej na pogrążonym w żałobie ojcu, jego uczuciach i rozterkach.

Wybór formy nadaje samej śmierci podniosły ton. Zauważmy, że w szesnastym wieku śmiertelność wśród dzieci była znacznie wyższa niż dzisiaj. To, co dla Kochanowskiego jest osobistą tragedią, było zjawiskiem powszechnym. Fakt, że postanowił w ten sposób upamiętnić dwuipółroczną córeczkę, budził co najmniej zdziwienie, a czasem nawet krytykę. Cały cykl nadaje tej jednostkowej śmierci wymiar ogólnoludzki, ukazuje cierpienie bliskich po stracie kogoś ważnego w ich życiu.

Personifikacja śmierci została zawarta w Trenie IV. Poeta zwraca się do niej...

Podobne wypracowania