Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - obraz Boga w utworze Twaina

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pamiętniki Adama i Ewy” Marka Twaina stały się bardzo twórczą, ciekawą transpozycją biblijnej historii o wygnaniu z Raju pierwszych ludzi na warunki i potrzeby wrażliwości człowieka z przełomu XIX i XX stulecia. Stanowiły odkrycie niejako na nowo tego niezwykle nośnego tematu, wzbogacając go o aspekt psychologiczny, jaki z pewnością miał spore znaczenie dla kształtu starotestamentowej historii, nie doczekał się jednak szerokiego opisu i analizy. Twain skupił się głównie na opisie dwóch odmiennych sposobów patrzenia na rzeczywistość zauważając ambiwalencję zarówno w stosunkach pomiędzy Adamem i Ewą, jak i w rozumieniu skutków ich grzechu.

Wątek religijny został tu odsunięty na dalszy plan, ustępując rozmyślaniom nad istotą miłości w jej bardzo ziemskim, ludzkim rozumieniu jako uczucia przyciągającego do siebie kobietę i mężczyznę, leżącego u podstaw ich wspólnego funkcjonowania w świecie i zakładania rodziny. Osoba Boga występuje tutaj jedynie w tle refleksji nad pierwszymi ludźmi - wiemy o Jego sile sprawczej, która uformowała cały świat (wedle Ewy - nadal wymagający rozmaitych estetycznych poprawek), jak również i osoby głównych bohaterów. To Bóg dał Adamowi rozum, by mógł...

Podobne wypracowania