Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Kornhauser - charakterystyka twórczości Kornhausera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Korhauser należał do jednej z największych grup literackich współczesnej Polski, jaką była tzw. „Nowa Fala”, skupiająca pierwsze pokolenie poetów urodzonych po drugiej wojnie światowej, debiutujących na przełomie lat 60-tych i 70-tych. W latach 1968-1975 należał do krakowskiej grupy „Teraz”, która zainicjowała nowe prądy w literaturze i przez kilka lat organizowała zjazdy członków Nowej Fali w Cieszynie. Równolegle prowadził także ożywioną działalność przekładową i uniwersytecką, obejmując w 1996 roku stanowisko kierownika Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kornhauser debiutował wierszami zamieszczonymi w 1967 roku na łamach miesięcznika „Poezja” i „Almanachu młodych »Iskier«”, które weszły w skład wydanego w 1972 roku tomu „Nastanie święto i dla leniuchów”. Zarysowała się tutaj typowa dla poetów nowofalowych koncepcja „prześwietlania” języka jako tworzywa niezwykle nośnego, ale jednocześnie z tego powodu stwarzającego wiele okazji do manipulacji, z których chętnie korzystała propaganda PRL-u. Kornhauser często korzysta tutaj z estetyki tzw. języka ulicy, nie uciekając od jego „jędrności”,...

Podobne wypracowania