Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hamletyzm - postawa hamletyczna - czym jest? William Szekspir „Hamlet”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hamletyzm to postawa wywodząca się od imienia tytułowego bohatera tragedii Szekspira. Dotyczy ona sposobu zachowania, percepcji rzeczywistości oraz ustosunkowania się do niej.

Duch ojca nakazuje Hamletowi wykrycie swojego mordercy oraz pomszczenie śmierci. Zgładzenie zabójcy ojca powinno być dla królewicza oczywistym obowiązkiem; zaniechanie tego czynu równałoby się zhańbieniu pamięci króla. Hamlet czuje potrzebę wymierzenia sprawiedliwości nie tylko ze względu na obowiązki rodowe. Od ducha ojca wie, iż ten cierpi straszne męki, gdyż podstępnie otruty, nie zdążył pojednać się z Bogiem. Wzbiera więc w nim żal i smutek z powodu cierpień ukochanego ojca.

W takiej sytuacji nie powinno być nic bardziej naturalnego, niż odpłacenie mordercy tym samym. Dla Hamleta sprawa jednak nie przedstawia się tak prosto. Zemsta jest właściwa z jednego punktu widzenia. Z innego – jest to czyn naganny moralnie i niechrześcijański. Religia nakazuje przebaczenie i powstrzymywanie się od wymierzania sprawiedliwości na własną ręką, ponieważ jedynie Bóg może sądzić swój lud.

Hamlet najpierw rozdarty jest pomiędzy chęcią wykonania czynu a niepewnością dotyczącą tożsamości mordercy. Kiedy kwestia się wyjaśnia, targają nim sprzeczne emocje...

Podobne wypracowania