Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki „Transakcja wojny chocimskiej" - przemowa Jana Karola Chodkiewicza - interpretacja i analiza fragmentu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mowa hetmana Jana Karola Chodkiewicza jest jednym z najbardziej znanych fragmentów „Transakcji wojny chocimskiej”, której autorem jest Wacław Potocki. Wódz kieruje swoje przemówienie do wojsk, które zgromadziły się pod Chocimiem w 1621 roku. Pragnie zagrzać żołnierzy do walki z armią Osmana II.

Aby przykuć uwagę słuchaczy, zwraca się do nich: „cne rycerstwo”, „kawalerowie, w których serce żywe”. Pragnie się tym przypochlebić wojakom. Kolejnym argumentem, którego użył Chodkiewicz było to, iż pole nie potrzebuje czczej gadaniny, a „bohaterskiej ręki”. Ta ręka zapewne należy do jego żołnierzy, w których obudziło się poczucie własnej wartości i męstwo.

Następne słowa: „Ani mnie ust natura formowała z miodu”, które wódz kieruje do swoich wojów mają zwrócić uwagę na brak umiejętności przemawiania. Jest to fałszywa skromność, bo przecież słowa, które trafiały do armii, odniosły zamierzone skutki. Dowodzą one również tego, że mówca pragnie czynów, a nie słów. Te argumenty mają wzbudzić w słuchaczach chęć natychmiastowego poderwania się do walki. Dalej hetman odwołuje się do Boga, ojczyzny oraz...

Podobne wypracowania