Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arystoteles - charakterystyka postaci i poglądów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arystoteles to jeden z największych i najbardziej znanych filozofów greckich. Stworzył swój własny system filozoficzny, który inspiruje badaczy do dziś.

Filozof urodził się w 384 r. p.n.e., a zmarł w 322 r. p.n.e. Urodził się w mieście Stagira. Kiedy miał siedemnaście lat, został wysłany do Aten, żeby zdobyć wykształcenie w Akademii Platońskiej. Przez dwadzieścia lat przebywał w szkole najpierw jako uczeń, potem wykładowca. Sam otworzył własną szkołę, zwaną Liceum. Arystoteles zajmował się wieloma dziedzinami wiedzy, takimi jak astronomia, biologia, fizyka i logika. Jednak przede wszystkim interesował się filozofią.

Pozostawił po sobie ogromny dorobek. Znane są jego badania i poglądy. Filozof jako pierwszy uporządkował wiedzę naukową, dzieląc ją na dziedziny. Były to logika, zajmująca się nauką ogólną oraz metafizyka, dotycząca wiedzy o bycie ludzkim. Pierwsza z nauk opierała się na rozumie i uczyła, jak posługiwać się pojęciami. Natomiast druga zajmowała się duchowym aspektem życia.

Wiele uwagi Arystoteles poświęcił przyrodzie. Uważał, że w jej skład wchodzą czynniki jakościowe, takie jak substancja, forma, energia i cel. Według niego człowiek postrzegał naturę poprzez zmysły, bo tylko one pozwoliły mu na jej poznanie. Planetę...

Podobne wypracowania