Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Harmonia” - interpretacja i analiza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz ten porusza problem ludzkiego życia oraz przemijania. Staff w swojej twórczości wiele uwagi poświęcił temu zagadnieniu. Rozumiał doskonale istotę człowieczej egzystencji i zdawał sobie sprawę, że nawet najpiękniejsze rzeczy kiedyś się skończą.

Utwór ma dosyć regularną budowę. Składa się z dwóch krótkich strofek. Każda z nich posiada cztery wersy. Możemy odnaleźć w nich rymy dokładne, naprzemienne ( abab), np. „ obrończy - kończy”, „ minie - Apollinie”. W wierszu można zauważyć wiele symboli. Pory roku stanowią metaforyczne ukazanie poszczególnych etapów życia, a stany pogody są po prostu momentami w ludzkiej egzystencji.

Podmiot liryczny znajduje się w sytuacji głębokiej refleksji nad życiem. Wspomina swoje losy, rozważa historię. Doskonale pamięta, że jego codzienność bywała różna. Zdarzały się piękne, wspaniałe momenty, kiedy nie musiał się niczego obawiać. Wtedy to cieszył się życiem i czerpał z niego pełnymi garściami. Takie chwile nazywa w wierszu „wielkimi pogodami”. Ale zdarzały się także „chmurne niewczasy”. Możemy domyślać się, iż były to smutne, ciężkie chwile, które wymagały od podmiotu siły oraz hartu ducha. Utwór ukazuje nam poetę u...

Podobne wypracowania