Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - recenzja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mark Twain tworzył „Pamiętniki Adama i Ewy” w dwóch etapach - „Pamiętniki Adama” były ukończone już w połowie lat 90-tych XIX wieku, zaś „Pamiętniki Ewy” powstawały w ostatnim pięcioleciu życia pisarza, po 1904 roku. Dzielący je dystans czasowy widać wyraźnie w charakterze obu części - pierwsza z nich, w dużej mierze przez wzgląd na swego bohatera głównego, została napisana językiem zwięzłym i rzeczowym, zaś drugą charakteryzuje poetyczność i wylewność doskonale obrazująca kobiecy sposób postrzegania świata.

Dzięki symultanicznemu zestawieniu dwóch odmiennym perspektyw - męskiej i kobiecej - Twain dokonał głębokiej, zachwycającej w swej prostocie analizy różnic pomiędzy przedstawicielami obu płci oraz ich wpływu na wzajemne przyciąganie się. „Akcję” powieści osadził w biblijnym Raju, a więc świecie zupełnie nowym, nieskażonym żadnymi dziejowymi uwarunkowaniami, gdzie emocje występują w stanie czystym, nie zdeformowane współczesnym psychologizmem i obciążeniami społecznymi. Dzięki temu postacie Adama i Ewy nabrały charakteru uniwersalnego, urastając do rangi przedstawicieli ogółu mężczyzn i kobiet, stąd też ślad zachodzących pomiędzy nimi zależności można odnaleźć w każdym, nawet...

Podobne wypracowania