Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa - powieść o straconych złudzeniach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wśród interpretacji tytułu powieści Bolesława Prusa znajdują się takie, w których upatrywano się aluzji do wielu scen utworu – m.in. tej, w której Ignacy Rzecki bawi się marionetkami, co odnosiło się do motywu teatru mundi. Tytułową „lalką” mianowano też Izabelę Łęcką. Podkreśla się jednak, że pierwotnym tytułem powieści były „Trzy pokolenia”. Tym mianem określił Prus trzech bohaterów swojego dzieła: „Rzecki jest idealistą politycznym, Ochocki naukowym, a Wokulski bardzo złożonym jako człowiek epoki przejściowej”.

Pokolenie romantyków reprezentowane jest przede wszystkim przez Ignacego Rzeckiego, jego ojciec oraz stryj Wokulskiego -  ludzie, w których pamięci nadal pozostają żywe takie wydarzenia jak powstanie styczniowe, Wiosna Ludów, wojna węgiersko-austriacka.

Rzecki - jak sam przyznaje - jest „człowiekiem z innej epoki, nawet nazywają mnie bonapartystą i romantykiem”. Został on wychowany w kulcie Napoleona Pierwszego. Sam  jest patriotą - w młodości walczył w Wiośnie Ludów w 1848 roku oraz uczestniczył w wojnie Węgrów z Austriakami. O jego anachroniczności i niedopasowaniu do ówczesnego świata świadczył ubiór i wystrój...

Podobne wypracowania