Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy ojca Goriot można nazwać bohaterem tragicznym? - rozwiń temat na podstawie utworu Balzaca

Tragizm bohatera, w antycznym rozumieniu tej kategorii, polegał na niezawinionym cierpieniu. Bohater tragedii był ofiarą losu, ciążyło nad nim fatum, które z góry skazywało go na klęskę. Okoliczności zmuszały go do wyboru między dwiema wartościami. Niezależnie od wybranej opcji bohater ponosił klęskę, jedyne, o co mógł walczyć, to zachowanie godności.  Istota tragizmu sprowadzała się więc do prawdy o ludzkim losie, który nie jest sprawiedliwy. Karę ponoszą nie tylko ci, którzy na nią zasłużyli. Cierpienia i klęski dotykają także niewinnych.

Nowożytni twórcy zaczęli odchodzić od tak pojmowanego tragizmu. Począwszy od Szekspira bohaterowie tragiczni stają się bardziej niezależni od okoliczności. Oczywiście mają one wpływ na ich postępowanie, ale nie władają nimi niepodzielnie. Jeśli przyjmiemy takie pojmowanie tragizmu, możemy ojca Goriot nazwać bohaterem tragicznym. Bowiem jego sytuacja staje się położeniem bez wyjścia. Miłość do córek popycha go do nieprzemyślanych czynów, rezygnuje z handlu i szybko traci majątek. Wszystko, co robi dla swych dzieci, jeszcze bardziej go od nich oddala. Jednak ta sytuacja nie jest dziełem fatum, w znacznym stopniu wynika z wcześniejszego postępowania bohatera.

Jak dowiadujemy...

Podobne wypracowania