Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Marnotrawstwo” - opracowanie, interpretacja satyry

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Marnotrawstwo” jest czwartą satyrą w pierwszym tomie tych utworów wydanym przez Ignacego Krasickiego. Poeta podjął się w nim zuchwałego dzieła, jakim była próba naprawy świata. Kogo i za co krytykuje on w „Marnotrawstwie”?

Dzieło ma formę dialogu między dwiema osobami. Rozpoczyna się pytaniem: „Znałeś dawniej Wojciecha”? W odpowiedzi na nie rozmówca przytacza koleje losu tego mężczyzny. Niegdyś był bardzo zamożnym człowiekiem, który uwielbiał obnosić się ze swoim bogactwem. Kłaniali mu się nawet lepiej odeń urodzeni, a wszystko to spowodowane było cudowną mocą złota. Jednak wystawne życie nie mogło trwać wiecznie, a gdy zasoby materialne zaczęły się kurczyć, wszyscy odwrócili się od Wojciecha. Jego upadek zostaje doskonale zobrazowany tym, że mężczyzna pijący kiedyś najdroższe wina, gasi teraz pragnienie czystą wodą ze studni. Następnie przytoczona zostaje historia wzbogacenia się utracjusza. Okazuje się, że wiele zyskał dzięki szalbierstwu, a jak już wiemy, stracił wszystko przez nazbyt wystawny sposób życia. Opowiadający zaznacza przy tym, że świat pełen jest ludzi fałszywych oraz oszustów czekających tylko, by wyłudzić jakiekolwiek pieniądze.

Następnie przytoczony zostaje przykład...

Podobne wypracowania