Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - motyw utopii - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utopia to coś nierealnego, nierzeczywistego, a w literaturze - gatunek opisujący idealne systemy społeczne, działające według sprawiedliwych i równych dla wszystkich zasad. Od czasów starożytnych poeci i pisarze opisywali utopie, starając się znaleźć w nich receptę na niedoskonałość realnie istniejących państw.

„Podróże Guliwera”, powieść Jonathana Swifta, opowiada o przygodach tytułowego bohatera, miłośnika podróży i obieżyświata. W swoich wyprawach Guliwer trafia do różnych krain, a każda z nich określona może być utopią. W państwie Liliputów, maleńkich ludzi zamieszkujących dalekie wyspy, tak jak w państwach europejskich, władzę sprawuje król. Monarcha otacza się dworem, ma armię i flotę. Jednak kodeks karny różni się od europejskiego - Lilipucianie najdotkliwiej karzą donosicieli i oszustów. Ten, kto doniesie na kogoś, a oskarżenie okaże się nieprawdziwe, traci cały majątek. Oszustwo karane jest ciężej niż kradzież. „Co kraj, to obyczaj” - myśli sobie Guliwer, który nie rozumie tych różnic.

Utopią jest także kraj olbrzymów. Mieszkający tam ludzi są kilkakrotnie więksi od Guliwera. Król olbrzymów krytycznie patrzy na porządek prawny w Anglii....

Podobne wypracowania