Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff - wiersze. Cechy twórczości Leopolda Staffa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczość poetycka Leopolda Staffa ze względu na swoją rozpiętość – czasową, ideową i gatunkową – trudno jest jednoznacznie określić i przyporządkować do danego prądu artystycznego. W toku zmieniających się doświadczeń i inspiracji poety, modyfikacjom ulegały również zawierane w poszczególnych tomach rozwiązania, tematyka i sposób widzenia świata.

Pierwszy okres jego twórczości w dużej mierze zainspirowała fascynacja filozofią Fryderyka Nietzsche, która stała w sprzeczności z panującym wówczas w poezji dekadentyzmem, poetyką niemocy i niewiary w jakiekolwiek wartości. Idąc jej śladem, Staff uczynił głównym bohaterem swojego debiutanckiego zbioru – „Snów o potędze” – jednostkę o wielkiej mocy, niespożytych siłach witalnych i nieograniczonej energii twórczej. Jednocześnie wykluczył jednak moralny relatywizm, stawiając w jego miejsce przekonanie o celowości ludzkiej pracy i wysiłku w postaci dążenia do uniwersalnych wartości etycznych. W kreowaniu wizji człowieka jako najdoskonalszego dzieła Boga, źródła moralności i napędzającej świat aktywności widać także wpływ humanizmu, który będzie dominował w niemal całej twórczości tego poety.

Załamanie...

Podobne wypracowania