Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm w Polsce - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsi Żydzi, jak i ich religia - judaizm, pojawili się w Polsce po raz pierwsze jeszcze w X wieku. Polska zawsze była krajem tolerancyjnym, a średniowiecze tępiło przecież wiary inne niż religię chrześcijańską i katolicyzm. Żydzi przybywali więc tutaj, aby móc swobodnie żyć i wyznawać swoją wiarę. Judaizm stosunkowo wcześnie dotarł do Europy (szczególnie po rozproszeniu się Żydów po zburzeniu Drugiej Świątyni). W czasach renesansu judaizm dotarł do Polski.

Wtedy to nasz kraj stał się jedną z największych na świecie diaspor żydowskich. Do Polski przybywali Żydzi posługujący się językiem jidysz. W XVI wieku nastąpił gwałtowny rozkwit judaizmu w Polsce. Głównymi ośrodkami kultury żydowskiej stały się takie miasta jak Lublin, czy Kraków. Działał wtedy słynny rabin - Szalom Szachna oraz Salomon Ben Jechiel Luria. 

Pierwszy z nich studiował w Pradze, jednak swoje życie związał z Polską. Nauczał w wyższej szkole talmudycznej zwanej Jesziwa. Uczył Mojżesza Ben Israela Isserlesa. Drugi z nich (Salomon Ben Jechiel) był (podobnie jak pierwszy) słynnym uczonym żydowskim. Zajmował się wykładaniem na Jesziwie oraz komentowaniu i interpretowaniu Talmudu. Obaj zostali pochowani na żydowskim lubelskim cmentarzu. Mojżesz Isserles studiował...

Podobne wypracowania