Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Protestantyzm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców protestantyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Boże Narodzenie - obchodzone jest przez protestantów w tym samym czasie, co u katolików i w dość podobny sposób. Protestanci ustrajają na wigilię choinki (chociaż nie wszyscy), śpiewają kolędy, a także celebrują ten dzień uroczystą rodzinną kolacją. Najważniejszą różnicą pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem w tej kwestii są potrawy wigilijne. Protestanci nie mają bowiem nakazu spożywania postnych potraw. Na stole króluje pieczona gęś. Odczytywane są także fragmenty tekstów świętych. Wszystko jest zgodnie z tradycją bożą.

Wielki Piątek - jedno z najważniejszych świąt protestanckich. Celebrowanie tego dnia odbywa się w ciszy i skupieniu. Protestanci mogą być tego dnia zwolnieni z pracy. Przez cały dzień odbywają się uroczyste msze święte, w czasie których, podobnie jak w katolicyzmie, odczytywane są fragmenty z Pisma Świętego dotyczące męki Chrystusowej na krzyżu. Rozpamiętywana jest wtedy śmierć Chrystusa oraz jej znaczenie dla wyznawców i całego świata. W dzień ten nie obowiązuje post, je się zwyczajowo białe mięso i przyjmuje Eucharystię. Śmierć Chrystusa staje się centralnym punktem wiary protestanckiej, gdyż przez nią każdy wierny jest zbawiony, niezależnie od swoich uczynków. Wątpi się natomiast w zmartwychwstanie.

Wielka...

Podobne wypracowania