Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Japonia - religia w Japonii. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Japonia jest krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo i nie ma tam jedności, co do wyznawanej wiary. Dominują religie politeistyczne, ale znajdziemy tam też wiary monoteistyczne. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się rodzima wiara - shinto oraz buddyzm. Duży procent stanowią także odrębne sekty religijne, a najmniejszym powodzeniem cieszą się wiary pochodzące z Europy. Niemniej jednak nawet dominujący buddyzm i shinto przenikają się nawzajem, uzupełniając wzajemnie rytuałami oraz obyczajami.

Shinto - jego kulturę poprzedziło kilka innych wierzeń - między innymi manaizm, animizm, czy kult matki-ziemi. Modlono się do przyrody, której zjawisk nie rozumiano. Słońcu, wodzie, niebo składano różnego rodzaju ofiary. Na kulturę Japonii silnie wpłynęły także konfucjanizm oraz taoizm. Dotychczasowe kulty miejscowe dostały swoje nazwy. Naczelnym z nich był shinto, czyli „droga bogów”, „droga duchów”. Shinto od początku przeciwstawiane było obcym wpływom buddyjskim. Na samym początku było trzech bogów, którzy zrodzili się sami z siebie. Byli to między innymi Izanagi i Izanami. Wszystkim bogom przewodzi Amaterasu (patronka słońca i matka rodu cesarskiego). Modli się do niej w świątyni Ise-no jingu....

Podobne wypracowania