Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzeź niewiniątek - geneza wyrażenia, znaczenie współczesne. Interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rzeź niewiniątek” to dzisiaj termin, z jakim najczęściej można spotkać się w szkole. Kiedy jakiś nauczyciel zrobi sprawdzian, którego nie zdaje większość uczniów, często mówią oni: „to była prawdziwa rzeź niewiniątek”. Wyrażenie związane jest z Biblią i dotyczy wydarzeń mających miejsce bezpośrednio po narodzinach Jezusa Chrystusa.

Na dwór króla Judei przybyli trzej mędrcy. Szukali oni nowonarodzonego króla – Jezusa. Gdy Herod dowiedział się o przyjściu na świat Mesjasza, troszcząc się o swoja władzę doczesną, postanowił uśmiercić potencjalnego rywala. Poprosił przybyszów ze wschodu, żeby wracając od Cudownego Dziecka przynieśli mu wiadomość o miejscu jego pobytu. Kiedy byli w drodze powrotnej, ukazał się im jeden z aniołów i ostrzegł przed ponownym pojawieniem się u Heroda. Ten,  jako że nie wiedział, które dziecko jest godne zaszczytnego miana króla, rozkazał, by uśmiercono wszystkich chłopców mających mniej niż dwa lata. Wydarzenia, jakie rozegrały się później opisane zostały w Ewangelii św. Mateusza w następujący sposób: „Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy...

Podobne wypracowania