Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Talmud - co zawiera i czego naucza? Historia, geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Talmud jest kontynuacją i jednocześnie komentarzem do największego chrześcijańskiego tekstu świętego - Biblii (w przypadku judaizmu Tory). Słowo Talmud oznacza dokładnie „nauka” od „lamad” - „uczyć się”. Sąt o różnego rodzaje komentarze, dopowiedzenia do Biblii, które na samym początku przekazywane były w formie ustnej, a nie pisemnej. Talmud nazywany jest także połączeniem „Miszny” i ”Gemary”, bo właśnie z tych dwóch części się składa. 

Talmud nie powstawał zbyt szybko. Jest on stworzony od strony naukowej i jest wynikiem wieloletnich badań żydowskich uczonych. Można powiedzieć, że są dwa rodzaje Talmudu - „Talmud Palestyński” (zwany też „Talmudem Jerozolimskim” - Talmud Jeruszalmi) spisany w Palestynie oraz „Talmud Babiloński” (Talmud Bawli). Pierwszy z nich został wydany w wieku XVI, podobnie jak drugi. Talmud Babiloński nie jest zawarty wyłącznie w jednym tomie, a kilkunastu. Jego edycja jest tą właśnie najpopularniejszą. Są też dwa rodzaje Gemary - babilońska i jerozolimska.

Miszna to jedna z części Talmudu. Dosłownie oznacza „powtarzanie”. Jest ona komentarzem właściwym do prawd zawartych w Torze. Tutaj naukowcy podjęli...

Podobne wypracowania