Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm - symbole religii i ich znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Menora - jeden z głównych, najważniejszych i najstarszych symboli judaistycznych obok Gwiazdy Dawida. Pojawia się ona w herbie Izraela, a także na pieczęci w oficjalnych dokumentach. Jest to siedmioramienny świecznik symbolizujący wieczne światło krzewu gorejącego, pod którego postacią ukazał się Mojżeszowi sam Bóg (Jahwe - „Jestem, który jestem”). Według Starego testamentu menora miała być narzędziem używanym jeszcze za czasów Mojżesza w Przybytku podczas wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Miała być wytopiona ze szczerego złota. Oryginał zaginął na początku VI w. n.e. Jej replika znajduje się w Jerozolimie.

Gwiazda Dawida - zwana również Tarczą Dawida lub Pieczęcią. Jest to gwiazda sześcioramienna złożona z dwóch krzyżujących się ze sobą trójkątów równobocznych. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych judaistycznych symboli. Tworzy heksagram i godło Izraela. Dwa trójkąty symbolizują duchowość i świeckość, zasadę męską i kobiecą. Możliwe, że symbol jest jeszcze starszy niż podają źródła i może sięgać czasów sprzed króla Dawida. Być może symbolizowała wtedy planetę Saturn. Miała być także amuletem ochronnym dla wojsk Dawida, dlatego umieszczaną...

Podobne wypracowania