Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inkwizycja - co to jest inkwizycja? Definicja, historia, znaczenie. Hiszpańska inkwizycja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inkwizycja to nazwa nadana instytucji policyjno-sądowej, która na dobre rozwinęła się w Kościele katolickim w XII w. (natomiast korzenie tego przedsięwzięcia sięgają starożytności). Jej zadaniem było śledzenie oraz nawracanie lub karanie heretyków. Sam termin wywodzi się od łacińskiego „inquisitio”, co oznacza – śledztwo, badanie.

Początek intensywnej działalności inkwizycji wiąże się z wiekiem XII, kiedy to papież Lucjusz III wydał rozkaz zwalczania herezji. Przede wszystkim kierowany był on przeciw katarom (dualistyczna sekta, łącząca w swoich wierzeniach chrześcijaństwo, zaratusztrianizm oraz gnostycyzm) oraz albigensom (grupy heretyckie, które pojawiły się we Francji, w okolicach miasta Albi; należeli do nich: katarzy, waldensi, arnoldyści, henrycjanie oraz petrobruzjanie). Głównym powodem powstania inkwizycji była niska skuteczność wcześniejszych metod, jakimi posługiwał się Kościół w walce z heretykami. Napomnienia, pokuta, ekskomunika oraz specjalne misje kaznodziejskie nie przynosiły oczekiwanych owoców. Za inspirację dla władz duchownych można uznać postępowanie XI-wiecznych królów. Źródła podają, że rządzący we Francji Robert II Pobożny nakazał po przeprowadzonym śledztwie spalenie...

Podobne wypracowania