Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Kamil de Lellis - życiorys, patronat

Święty Kamil de Lellis, kapłan i zakonnik, urodził się 25 maja roku 1550 w Arbuzach - w Bucchianico, królestwie Neapolu.

W okresie od roku 1559 do 1574 wiódł żywot lekkoducha-żołnierza i walczył przeciwko Turkom w weneckiej służbie. Dnia 2 lutego 1575 roku doznał nawrócenia. Wiedziony gorącym pragnieniem pokutowania za grzechy młodości chciał wstąpić do zakonu kapucynów i odmienić swe życie. Jednak z powodu choroby owrzodzenia nóg zmuszony był do opuszczenia zakonu. 

Cierpienia, których doświadczył, związane z dolegliwościami nóg spowodowały, że Kamil wybrał posługę w szpitalu św. Jakuba dla nieuleczalnie chorych znajdującego się w Rzymie. Objął tam stanowisko dozorcy. Poświęcił swe życie dla ludzi chorych, oddając im najniższe posługi. Przygotowywał chętnych do dobrej śmierci. W szpitalu tym znalazł swe powołanie. 

Mając 32 lata, rozpoczął naukę, zgłębiając ją stopniowo od najprostszych kwestii, aby zostać kapłanem. Święcenia otrzymał w roku 1584. Dwa lata później założył zakon kleryków regularnych - kamilianów - którzy posługiwali chorym i był przełożonym tej wspólnoty. Po wielu trudnościach Kamilowi udało się otrzymać aprobatę Stolicy Apostolskiej. Zakonnicy, prócz trzech zwykłych ślubów, składali jeszcze czwarty - ślub opiekowania się chorymi, nawet dotkniętymi dżumą. Od tej chwili, aż do śmierci życie kapłana poświęcone było osobom chorym i umierającym. Spowiednikiem duchownego był św. Filip Nereusz.

Kamil odszedł 14 lipca 1614 roku. Po jego śmierci pracę, której się oddał, kontynuowali jego współbracia zakonnicy. Obdarzony był przez Boga duchem proroctwa oraz innymi łaskami. Dniem poświęconym Świętemu jest dzień jego śmierci - 14 lipca. Kamil de Lellis to patron kamilianów, szpitali, chorych, pielęgniarek oraz pielęgniarzy. 

W ikonografii kapłan przedstawiany jest w sutannie, na której widnieje czerwony krzyż. Atrybuty Świętego to krzyż, anioł, różaniec, księga.

Słowa modlitwy: „Boże, który obdarowałeś św. Kamila, Twojego kapłana, szczególną łaską miłosierdzia dla chorych, wlej w nas dzięki jego zasługom ducha Twojej miłości, abyśmy służąc naszym bliźnim, służyli także i Tobie i mogli bezpiecznie przyjść do Ciebiew godzinę śmierci. Amen”.

Podobne wypracowania do Św. Kamil de Lellis - życiorys, patronat