Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gnoza, gnostycyzm - co to jest gnostycyzm? Filozofia, opis, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „gnostikos” oznacza z greckiego „dotyczący wiedzy, służący poznaniu”. Natomiast gnostycyzmem określa się doktryny i ruchy religijne, które powstały w czasach przedchrześcijańskich, a największy rozkwit przeżywały w I w. i II w. n.e. na wschodzie Cesarstwa Rzymskiego (przede wszystkim tereny dzisiejszych Syrii i Egiptu). Nurt ten uznawany jest za kontynuację gnozy i połączenie elementów chrześcijaństwa i grecko-egipskiego hermetyzmu.

By dobrze zrozumieć istotę gnostycyzmu, przyjrzyjmy się najpierw gnozie oraz wspomnianemu wcześniej hermetyzmowi. Pierwszy z tych terminów oznacza wiedzę dającą zbawienie, która jest niedostępna dla człowieka w sposób zapośredniczony. Ziemska istota może poznać ją tylko przez kontakt z istotą boską. Natomiast hermetyzm grecko-egipski to nurt mistyczno-pogański, zainicjowany przez Hermesa Tresmegistosa (bóstwo utożsamiane z greckim Hermesem oraz egipskim Thotem). Według światopoglądu jego wyznawców to właśnie syn Mai i Zeusa miał stworzyć świat z czterech żywiołów. Wierzyli także w to, że w momencie zejścia w podziemny świat, dusza zdobywa wielką wiedzę, przekazywaną jej przez innych umarłych.

Gnostycyzm prędko stał się jednym z trzech najważniejszych nurtów...

Podobne wypracowania