Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska - Św. Maria z Nazaretu - życiorys, dzieje, znaczenie dla Kościoła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Maria z Nazaretu (Matka Boska) przyszła na świat ok. 20 r. p.n.e. w Jerozolimie lub Seforis (miasteczko oddalone od Nazaretu od 6 km). Pismo Święte nie przekazuje wiele informacji na temat żony św. Józefa. Możemy dowiedzieć się, że najprawdopodobniej należała do pokolenia Judy. Znacznie więcej informacji podają przekazy apokryficzne oraz legendy hagiograficzne: „Protoewangelia Jakuba” oraz „Złota Legenda” autorstwa Jakuba de Voragine'a.

Rodzicami św. Marii z Nazaretu mieli być Joachim i Anna. Jako że długo nie mogli oni doczekać się dziecka, obiecali Bogu, że skoro tylko się narodzi, poświęcą je na służbę Najwyższemu. Pewnego dnia przed Anną stanął anioł i oznajmił jej, że wkrótce doczeka się potomka, który zostanie uwielbiony przez cały świat. Dziewięć miesięcy później narodziła się dziewczynka, której nadano imię Maria. Gdy córka Joachima i Anny miała trzy lata, rodzice postanowili oddać ją na wychowanie do świątyni.

Gdy Maria osiągnęła wiek czternastu lat, nakazany został jej powrót to domu, by mogła wejść w związek małżeński. Jednak ona odmówiła, uzasadniając swoją postawę ślubami czystości, które złożyła przed Panem. Wtedy kapłan zwrócił się o pomoc do Boga, który...

Podobne wypracowania