Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ateizm - co to jest ateizm? Definicja, pojęcie, przedstawiciele. Ateizm mocny i ateizm słaby

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowo ateizm, chociaż ostatecznie uformowało się we Francji, pochodzi od greckiego określenia „atheos” i pierwotnie oznaczało „bezbożność”. Już w V w. rozumiano je jako „zerwanie z bogami”, ale daleko było mu do dzisiejszego sposobu jego rozumienia. W kolejnych wiekach uchodziło za obelgę i nikt dobrowolnie nie określał siebie mianem ateisty. Jego postrzeganie zmieniło się w XVIII w., kiedy to zaczęło dotyczyć niedowierzania w „monoteistycznego abrahamowego boga”.

Przez długi czas trwały rozważania istoty ateizmu. Filozofowie i myśliciele zarzucali temu terminowi brak ścisłości. Przede wszystkim wykazywali, że dotyczy ono także noworodków, które siłą rzeczy nie mają pojęcia o boskich istotach (Paul d’Holbach – francuski encyklopedysta). Dlatego zaistniała konieczność uściślenia pojęcia ateizmu. Dzisiaj wyróżniane są dwa główne jego nurty – ateizm silny i ateizm słaby. Pierwszy dotyczy światopoglądu, który kategorycznie odrzuca istnienie jakichkolwiek bogów. Natomiast drugi opiera się na mnogości bóstw i religii. Ktoś może wierzyć w Boga Abrahama i odrzucać istnienie bóstw greckich – właśnie taką postawę określa się mianem słabego ateizmu. Wydzielono...

Podobne wypracowania