Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świadkowie Jehowy - ogólna charakterystyka związku wyznaniowego. Geneza, historia, dogmaty Świadków Jehowy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Świadkowie Jehowy (właściwie Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) to związek wyznaniowy, który powstał w XIX w. w Pensylwanii. Zapoczątkowany został on przez Charlesa Taze’a Russella, który był kaznodzieją i założycielem związku Badaczy Pisma Świętego. To ugrupowanie religijne często zaliczane jest właśnie do nurtu badackiego, co ma bezpośredni związek z osobą jego twórcy. Badacze Pisma Świętego twierdzili, iż prawdę religijną odnaleźć można tylko i wyłącznie w Biblii, dlatego odrzucali dogmaty i tradycję chrześcijańską. Świadkowie Jehowy określani są także mianem ugrupowania millenarystycznego, czyli takiego, które głosi prędkie nadejście tysiącletniego Panowania Bożego.

Historia Świadków Jehowy rozpoczyna się w 2 połowie XIX stulecia. W 1852 r. na świat przyszedł wspomniany wcześniej Charles Russell – przyszły założyciel związku wyznaniowego. Wywodził się on z rodziny prezbiteriańskiej, ale prędko odwrócił się od tej wiary, gdyż nie uważał jej za wystarczającą do poznania Słowa Bożego. Już w 1870 r. Russell zaczął spotykać się z przyjaciółmi i wspólnie utworzyli klasę biblijną. Ich działalność polegała na dokładnym czytaniu Świętej Księgi i dyskutowaniu nad kolejnymi wersami. Następnie...

Podobne wypracowania