Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Luteranizm - ogólna charakterystyka religii. Geneza, historia i zasady wiary luteranizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Luteranizm to jeden z odłamów chrześcijaństwa, do którego narodzin doprowadziła reformacja. Za jego początek uznaje się rok 1517, kiedy to w Wittenberdze Marcin Luter ogłosił 95 swoich tez. Dokumenty te podejmowały przede wszystkim temat płatnych odpustów. W tym samym roku rozpoczęto budowę Kościoła św. Piotra w Rzymie, a papież ogłosił, że każdy wierny ma szansę na odpuszczenie win, jeśli tylko złoży ofiarę pieniężną. Takie działanie wywołało wiele protestów, a jednym z najgłośniejszych było właśnie wystąpienie Marcina Lutra.

Urodzony w Eisleben teolog dążył do przeprowadzenia reform w obrębie Kościoła. Postępowanie to bardzo szybko spotkało się z reakcją nie tylko papiestwa, ale także ze strony najwybitniejszych humanistów. Podobne poglądy głosił Erazm z Rotterdamu, natomiast w polemikę z Lutrem wszedł Tomasz Morus. W 1519 r. reformatora postawiono przed sądem (miało to miejsce podczas obrad Sejmu Cesarstwa), jednak Maksymilian I Habsburg nie postanowił go ukarać (stało się tak, ponieważ władca skłócony był z ówczesnym papieżem). Rok 1521 uznawany jest za początek reformacji. Właśnie w tym czasie Lutra skazano na banicję (uczynił to Karol V Habsburg), a papież Leon X wyklął „wroga Kościoła”. Autor 95 tez...

Podobne wypracowania