Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zielonoświątkowcy - ogólna charakterystyka kościoła. Geneza, historia, dogmaty zielonoświątkowców

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch zielonoświątkowców (zwany inaczej pentekostalnym) powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX stulecia (1901). Jego korzenie sięgają różnych odłamów ewangelikalizmu – głównie metodyzmu. To właśnie pastor tego wyznania (Charles Fox) miał otrzymać, wraz ze swymi uczniami, od Ducha Świętego dar przemawiania w różnych językach. Już pięć lat później utworzona została Apostolska Misja Wiary, a w jej budynku odbywały się spotkania, podczas których wierni otrzymywali chrzest w Duchu Świętym.

Ruch zielonoświątkowców w Ameryce przez wiele lat podzielony był na tle rasowym. O ile pierwsze lata działalności zupełnie zamazywały te różnice, to w 1924 r. doszło do rozłamu. Dwadzieścia cztery lata później powstała Zielonoświątkowa Wspólnota Ameryki Północnej, która zrzeszała wyłącznie zielonoświątkowców pochodzenia angloamerykańskiego. Dopiero w 1998 r. doszło do połączenia się ruchów nietworzących dotychczas jedności z powodów rasowych.

W Europie zielonoświątkowcy zaistnieli głównie dzięki działalności Thomasa Balla Barratta – norweskiego pastora metodycznego, który w 1905 r. udał się do Stanów Zjednoczonych i dostąpił tam...

Podobne wypracowania