Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katolicyzm a prawosławie - porównanie. Katolicyzm - prawosławie - podobieństwa i różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kościół Prawosławny wyodrębnił się z chrześcijaństwa w wyniku wielkiej schizmy, która datowana jest na rok 1054. Różnic między rzymskim katolicyzmem a prawosławiem jest naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

Wielka schizma poprzedzona jest dwoma wydarzeniami historycznymi o podobnym charakterze. Pierwszym z nich była schizma akacjańska, która trwała od 484 r. do 519. Doszło wtedy do krótkiego rozłamu między obrządkiem wschodnim a obrządkiem zachodnim (przyczyną była niechęć wschodu do ustanowień Soboru Chalcedońskiego). Kolejną była schizma Focjusza (858–869). Jej przyczyną było pozbawienie godności patriarchy Konstantynopola Ignacego I. Stało się tak, gdyż miał on zatarg z cesarzem – Michałem III Metystesem. 

Władca na jego miejsce wybrał Focjusza, co nie spodobało się papieżowi (Mikołajowi I). Biskup Rzymu nałożył na następcę Ignacego I ekskomunikę. W 867 r. Focjusz rozesłał do pozostałych patriarchów pismo o szerzącej się w zachodnim Kościele herezji oraz nałożył na papieża ekskomunikę. Jednakże już dwa lata później zmarł dotychczasowy cesarz, a jego następca (Bazyli I Macedończyk) usunął ze stanowiska Focjusza, gdyż widział w nim zagrożenie dla swojej pozycji. Patriarchą Konstantynopola...

Podobne wypracowania