Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katolicyzm - Kościół katolicki rzymski a Kościoły katolickie wschodnie - porównanie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem Kościołów katolickich wschodnich określa się te Kościoły wschodnie, które, w przeciwieństwie do Cerkwi prawosławnej, pozostają w jedności z Watykanem i uznają władzę papieża. Przez długi czas nazywane były one Kościołami unickimi, jednak ze względu na pejoratywny wydźwięk tego określenia wśród wyznawców prawosławia, zostało ono zmienione na termin „katolicy wschodni”.

Podstawy wiary katolickich Kościołów wschodnich są niemal identyczne z tymi, jakie uznaje Kościół katolicki zachodni. Niezmienne pozostają sakramenty, nauczanie Kościoła, pozycja papieża oraz przekonanie o sukcesji apostolskiej (pogląd, że władze kościelne pochodzą bezpośrednio od apostołów). Największa różnica między katolikami wschodnimi a katolikami zachodnimi przejawia się w obrządku i liturgii, które w Kościołach wschodnich są zbliżone do prawosławia.

Historia Kościołów katolickich wschodnich sięga czasów dawnej wspólnoty chrześcijańskiej. Po jej rozłamie, wśród wyznawców obrządku wschodniego, znalazły się grupy wiernych, które pragnęły przywrócić jedność z Rzymem i papieżem. Jako że różnice kulturowe między wschodem i zachodem kształtowały się przez wiele...

Podobne wypracowania