Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowy Testament - Ewangelia wg św. Mateusza - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ewangelia św. Mateusza jest księgą otwierającą Nowy Testament w chrześcijańskim Piśmie Świętym. Przez długi czas uważano, iż tekst ten powstał już osiem lat po śmierci Zbawiciela. Jednakże dzisiaj badacze twierdzą, że najprawdopodobniej miało to miejsce w okresie między 80 a 90 r. n.e., na terenie dzisiejszej Syrii. Tak więc współcześnie za najstarszą Ewangelię uznaje się relację św. Marka (wcześniej traktowano ją jako streszczenie dzieła św. Mateusza).

Ewangelia św. Mateusza należy do grona trzech Ewangelii synoptycznych, czyli podobnych pod względem opisywanych wydarzeń i sposobu ich przedstawiania. Dwie pozostałe to Ewangelia św. Łukasza oraz Ewangelia św. Marka.

Tekst Ewangelii św. Mateusza zazwyczaj dzieli się na cztery części. Pierwsza z nich opisuje narodzenie i dzieciństwo Jezusa Chrystusa (1-2). Druga stanowi relację z działań syna Jana Chrzciciela oraz przygotowań Jezusa do nauczania (3-4,11). Trzecia jest opisem działalności Jezusa w Galilei (4,12-20,16). Natomiast ostatnia poświęcona została działalności Zbawiciela w Galilei oraz Jego męce i zmartwychwstaniu (20,17-28). Wszystkie z nich obfitują w wydarzenia z ziemskiego życia Syna Bożego. Jednakże za szczególnie ważne fragmenty Ewangelii św. Mateusza można uznać pięć mów, które...

Podobne wypracowania