Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katechumenat – co to jest katechumenat? Definicja, etapy, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sam pan Bóg potwierdził, że chrzest jest konieczny do zbawienia, dlatego też polecił swym uczniom głosić Ewangelię i chrzcić wszystkie narody. Kościół oprócz chrztu nie zna innego sposobu wejścia do Królestwa Bożego. Zdolny do przyjęcia chrztu jest każdy, kto nie był wcześniej ochrzczony.

Od początków Kościoła chrzest dorosłych jest praktykowany głównie tam, gdzie Ewangelia dotarła stosunkowo niedawno. Ważne miejsce zajmuje w takich wypadkach katechumenat, czyli przygotowanie człowieka do chrztu. Katechumenat, czyli formacja katechumenów, ma na celu umożliwienie im, w odpowiedzi na Bożą inicjatywę i w łączności ze wspólnotą eklezjalną, osiągnąć dojrzałość  w nawróceniu u wierze. 

Katechumenat polega na kształtowaniu całego życia chrześcijańskiego, przez które uczniowie łączą się z Jezusem jako swym Nauczycielem. Dlatego właśnie należy katechumenów odpowiednio wprowadzać w tajemnicę zbawienia i praktykę obyczajów ewangelicznych, a przez obrzędy święte spełniane w kolejnych odstępach czasu, wtajemniczać ich w życie wiary, liturgii i miłości Ludu Bożego.

Katechumeni są już złączeni z Kościołem, są domownikami Chrystusa, często prowadzą życie pełne wiary, nadziei...

Podobne wypracowania