Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Mądrości - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Mądrości jest jednym z tekstów dydaktycznych, który wchodzi w skład katolickiego Starego Testamentu. Natomiast jej kanoniczność odrzucana jest przez protestantów oraz wyznawców judaizmu.

Tradycja uznaje, iż Księga Mądrości została napisana przez Salomona, stąd jej drugi tytuł brzmi – Mądrość Salomona. Jednakże wielu badaczy zaprzecza takim tezom i, chociaż postać Salomona często pojawia się w tym tekście, uważają oni, że dzieło to powstało znacznie później. Badania prowadzone nad językiem greckim wykazały najprawdopodobniejszą datę powstania Księgi Mądrości – okres ok. II w. p.n.e.

Tematykę Księgi Mądrości można podzielić na trzy najważniejsze kwestie. Pierwszą z nich jest problem grzechu. To właśnie w tym tekście po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że inny los czeka po śmierci ludzi prawych a inny grzesznych. Przewinienia przeciw prawom Bożym zostały tutaj ukazane w sposób niezwykle krytyczny – jako przyczyny wszystkich błędów w ludzkim życiu. Zamykają one drogę do Nieba, przesłaniają prawdziwe wartości oraz wiodą do śmierci.

Drugim tematem, jaki poruszył autor Księgi Mądrości, jest właśnie tytułowa wartość – mądrość. Najpierw rozpatrywana jest ona jako coś niezbędnego...

Podobne wypracowania