Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Estery - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Estery jest jedną z ksiąg historycznych wchodzących w skład Starego Testamentu. Jej powstanie datuje się dzisiaj na okres hellenistyczny, czyli III-II w. p.n.e., natomiast nie ma pewności co do jej autorstwa. Księga tytuł zawdzięcza postaci głównej bohaterki – Izraelitki Estery. Wraz ze swoim opiekunem – Mardocheuszem (Mordechajem) – trafia ona na dwór perskiego króla, Kserksesa.

Wydarzenia opisane w Księdze Estery stały się impulsem do powstania święta Purimu, które zwane jest także Świętem Losów. Tytułowa bohaterka – niezwykle piękna kobieta – stała się obiektem westchnień króla Kserksesa. Władca niesamowicie potężnego państwa zapragnął uczynić ją swoją żoną i tak wkrótce się stało. W międzyczasie jej wuj – Mardocheusz – udaremnił spisek na życie władcy i stał się człowiekiem niezwykle cenionym w Persji. Niebawem na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie – niejaki wezyr Haman. Darzył on naród żydowski niezwykłą nienawiścią (gdyż jego przedstawiciele nie okazywali mu czci) i chciał wymusić na królu, by wyeliminował wszystkich jego przedstawicieli. Początkowo Kserkses przychylił się do jego próśb i argumentów (władca nie wiedział, że jego żona...

Podobne wypracowania