Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Jan XXIII - biografia, encykliki, pontyfikat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan XXIII to imię, które na okres swojego pontyfikatu przybrał Angelo Giuseppe Roncalli. Urodził się on 25 listopada 1881 r. w Sotto il Monte – miejscowości leżącej w prowincji Bergamo. Był czwartym dzieckiem w bardzo licznej i ubogiej rodzinie (jego rodzice doczekali się w sumie 11 potomków), zajmującej się rolnictwem. Mając zaledwie piętnaście lat, dołączył on do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Chociaż nie wywodził się z najwyższej klasy społecznej, to w czasie nauki w seminarium (wstąpił doń 1893 r.) udowodnił swój nieprzeciętny talent oraz naprawdę liczne umiejętności. W wyniku uznania dla jego osoby, otrzymał stypendium Fundacji Cesaroli. Warto także dodać, że był on członkiem jednego z najlepszych seminariów na terenie całych Włoch; mieściło się ono właśnie w Bergamo.

Przyszły papież już w 1904 r. obronił doktorat, nad którym pracował uczęszczając do seminarium św. Apolinarego w Rzymie. Następnie przez dziesięć lat pełnił obowiązki sekretarza biskupa Bergamo. Po odbyciu drugiej służby wojskowej, w 1925 r. został mianowany Oficjałem (inaczej wikariusz sądowy – urząd kościelny nadawany przez biskupa, sprawujący go duchowny wykonuje pełnię władzy jurysdykcyjnej w danej diecezji) w Bułgarii. Następnie pełnił obowiązki Delegata...

Podobne wypracowania