Litania - co to jest litania? Definicja, historia, rodzaje. Litania loretańska - historia, znaczenie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Słowo litania pochodzi z języka greckiego, w którym „litania” oznaczało pierwotnie „błaganie”. Współcześnie litanie postrzegane są właśnie jako modlitwy błagalne – mające na celu wyproszenie orędownictwa, pomocy i łask.
Początków litanii należy doszukiwać się już w Nowym Testamencie. Ludzie zwracający się z prośbami do Jezusa często przybierali błagalny ton, np.: „Panie, ulituj się nade mną”. Takie wezwania litanijne bardzo szybko trafiły do ludzkiej świadomości, a później zostały włączone przez Kościół do kanonu modlitewnego.
Budowa litanii jest bardzo prosta. Wszystkie tego typu formy zwracania się do Boga i świętych opierają się na tym samym schemacie. Rozpoczynają się zwrotem do Trójcy Świętej, połączonym z prośbą o wysłuchanie i zmiłowanie. Później następuje cała seria błagalnych zwrotów do adresata (adresatów) litanii. Każde takie zawołanie (np. „Matko Kościoła”) pociąga za sobą prośbę – np. „módl się za nami” bądź „zmiłuj się nad nami”. Kolejnym etapem litanii jest modlitwa Angus Dei (Baranku Boży), po której przychodzi czas na zawołanie kapłana (przybiera ono różną formę w zależności od litanii) i odpowiedź wiernych (podobnie jak wcześniej). Następnie odbywa się modlitwa wstawiennicza. W kościołach litanie najczęściej odmawia się przed Najświętszym Sakramentem, a po nich ma miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu.
Istnieje wiele rodzajów litanii. Większość z nich odmawia się tylko w określonym czasie (np. maj – Litania Loretańska, czerwiec – Litania do Serca Jezusowego), ale jedna z nich – Litania do Wszystkich Świętych – jest stałym elementem liturgii. Odprawia się ją w Dni Krzyżowe, w czasie święceń kapłańskich, w Wigilię Paschalną oraz w czasie poświęcenia świątyni.
W Polsce szczególną popularnością i szacunkiem wiernych cieszy się Litania Loretańska, czyli Litania do Najświętszej Maryi Panny. Jej początki sięgają już XII w., a wywodzi się ona ze średniowiecznej tradycji maryjnej. Miejscem szczególnego nabożeństwa maryjnego było Loretto – miejscowość leżąca w środkowych Włoszech. Źródła podają, że to właśnie tam, w 1531 r., zaczęto odmawiać Litanię Loretańską w formie zbliżonej do dzisiejszej. Czterdzieści cztery lata później – w 1575 r. – tamtejszy dyrygent ułożył melodię, która pozwoliła na odśpiewywanie tej modlitwy. Litania Loretańska przechodziła wiele transformacji – zmieniono brzmienie wielu haseł, dodano także nowe. Dzisiaj składa się ona z 52 wezwań do Matki Boskiej, które można podzielić na trzy rodzaje – dogmatyczną (od „Święta Maryjo” do „Panno Wierna” – 21 wezwań), historiozoficzną (od „Zwierciadło Sprawiedliwości do „Wspomożenie Wiernych” – 17 zawołań) i eschatologiczną (od „Królowo Aniołów” do „Królowo Polski” – 14 wezwań).
Litania Loretańska odprawiana jest przede wszystkim w maju, który uznawany jest za miesiąc maryjny, ale każdy wierny prywatnie może odmawiać ją w dowolnym momencie. Warto zwrócić uwagę na zaakcentowanie niezwykle ważnej roli Matki Boskiej w życiu Polaków, co zostało podkreślone przez zwrot „Królowo Polski”. Został on włączony do tekstu litanii już w 1923 r. (po zatwierdzeniu święta NMP Królowej Polski) i brzmiał wówczas: „Królowo Polskiej Korony”. Dopiero po II wojnie światowej uległ on zmianie i do dzisiaj mówi się: „Królowo Polski”.
Podobne wypracowania do Litania - co to jest litania? Definicja, historia, rodzaje. Litania loretańska - historia, znaczenie
- Apokryfy biblijne - Apokryfy - czym są apokryfy? Definicja, historia, opis
- Wulgata - co to jest Wulgata? Definicja, opis, geneza - Tłumaczenia Biblii
- Biblia - Stary Testament - księgi, czas powstania, opis. Stary Testament - opracowanie
- Stary Testament - Apokryfy Starego Testamentu - opracowanie
- Nowy Testament - Apokryfy Nowego Testamentu - opracowanie
- Biblia pauperum - co to jest Biblia pauperum? Funkcje, geneza, definicja
- Biblia - Nowy Testament - księgi, autorzy, historia. Nowy Testament - opracowanie
- Sens cierpienia w życiu człowieka - Chrześcijański sens cierpienia - opracowanie
- Gorzkie żale - historia, informacje, opis
- Szaty liturgiczne - kolory szat liturgicznych w ciągu roku - opis, znaczenie
- Niewola egipska - Wyjście z Egiptu - streszczenie i interpretacja historii biblijnej
- Moja wiara - wiara w moim życiu. Wypracowanie
- Św. Kazimierz - życiorys, patronat - Św. Kazimierz Królewicz
- Biblia - Przejście przez Morze Czerwone - opis, streszczenie, interpretacja historii biblijnej
- Prezbiterium - co to jest prezbiterium? Defnicja, opis, historia
- Przebieg mszy świętej - Postawy i gesty w liturgii - opracowanie szczegółowe
- Biblia - Plagi egipskie - znaczenie, interpretacja, streszczenie szczegółowe historii biblijnej
- Papież Leon XIII - życiorys, pontyfikat, encykliki
- Papież Jan XXIII - biografia, encykliki, pontyfikat
- Papież Benedykt XVI - życiorys, encykliki, wiadomości