Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gorzkie żale - historia, informacje, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gorzkie żale to wielkopostne nabożeństwo, które powstało w Polsce. Pierwszy raz ukazało się drukiem w 1707 r. Wielki wkład w jego wydanie miał ksiądz Wawrzyniec Stanisław Benik. Natomiast tytuł tej publikacji brzmiał: „Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego albo żałosne Gorżkiey Męki Syna Bożego [...] rozpamiętywanie”.

Przyczyn powstania typowo polskiego tekstu, rozpatrującego mękę Chrystusa, należy dopatrywać się przede wszystkim w łacińskiej liturgii tamtych czasów (oraz ich specyfice). Wielki Post był niezwykle ważnym i nabożnie obchodzonym okresem liturgicznym. Jednakże tłumaczone z łaciny teksty (lub śpiewane w tym języku) nie były właściwym środkiem wyrazu dla pobożności prostego ludu. Często były zbyt skomplikowane albo po prostu niezrozumiałe. Dlatego narodziła się potrzeba stworzenia czegoś, co pozwoli nawet niewykształconym ludziom przeżywać cierpienia Zbawiciela.

Już w XVIII w. utrwaliła się forma Gorzkich żali, która bardzo przypomina dzisiejszą. Łączono je wtedy z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, kazaniem pasyjnym oraz procesją ze świecami. Dzisiaj liturgia ta jest nieco uboższa, gdyż zrezygnowano z tego ostatniego elementu. Mimo to, Gorzkie żale nadal stanowią bardzo ważny punkt obchodów Wielkiego Postu.

Warto...

Podobne wypracowania