Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Apokryfy Starego Testamentu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W religii katolickiej do ksiąg Starego Testamentu zaliczanych jest 46 tekstów. Mniej, bo zaledwie 39, uznawanych jest w protestantyzmie i judaizmie. Natomiast prawosławie akceptuje od 50 do 53 ksiąg. Różnice te spowodowane są kwestią apokryfów, za które uważana jest część tekstów powstałych jeszcze przed narodzeniem Chrystusa.

Badacze twierdzą, iż najwięcej apokryfów Starego Testamentu zostało spisanych w ostatnich wiekach przed przyjściem na świat Zbawiciela (niektóre także po śmierci Jezusa), stąd często określa się je mianem tekstów międzytestamentalnych. Kompletna lista tych tekstów nie jest znana. Część z nich uległa zniszczeniu (zachowały się jedynie niewielkie fragmenty) lub po prostu zaginęła, inne uległy przemianie w wyniku kolejnych tłumaczeń.

Apokryfy Starego Testamentu przetrwały do naszych czasów głównie dzięki działalności pisarzy chrześcijańskich, którzy często uważali te teksty za wartościowe źródła wiedzy o czasach ich powstania oraz niegdysiejszych prądach religijnych. Większość z apokryfów Starego Testamentu została napisana w językach: hebrajskim, greckim i aramejskim. Jednak badacze dotarli także do tekstów powstałych w koptyjskim, etiopskim,...

Podobne wypracowania