Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apokryfy biblijne - Apokryfy - czym są apokryfy? Definicja, historia, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzisiaj poprzez apokryf rozumiemy tekst religijny, który Kościół uważa za nienatchniony. Co za tym idzie – księga taka nie może zostać włączona w skład Pisma Świętego, będącego przecież zbiorem dzieł napisanych pod opieką Boga.

Sam termin apokryf pochodzi od greckiego „apokryfos” – ukryty. Źródłosłów wskazuje na to, iż początkowo księgi określane tym mianem przeznaczone były do indywidualnej, prywatnej lektury. Natomiast nie czytano ich podczas publicznej lektury. Następnie, kiedy wynikły spory doktrynalne między Ojcami Kościoła, rozumienie apokryfu uległo zmianie. Wtedy „apokryfos” stanął w opozycji do „faneros” (jawny), a przez teksty apokryficzne rozumiano jako dzieła heretyków mające na celu osłabiać autorytet Kościoła.

Z czasem termin ten uległ kolejnemu rozszerzeniu – za dzieła apokryficzne zaczęto uważać także księgi, które powstały w środowiskach chrześcijańskich lub judaistycznych, ale nie zostały włączone do Pisma Świętego. W naszych czasach pojęcie apokryfu zostało już sprecyzowane i dotyczy przede wszystkim pisma przypominającego księgi biblijne, lecz uznanego przez Kościół za nienatchnione, pozbawione Ducha Świętego. Dla doprecyzowania tego terminu...

Podobne wypracowania