Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nabożeństwo ekumeniczne - co to jest nabożeństwo ekumeniczne? Definicja, cechy, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ekumenizm to ruch działający w obrębie Kościoła chrześcijańskiego. Jego celem jest przywrócenie jedności (zlikwidowanie granic) w obrębie wszystkich odłamów chrześcijaństwa, które przecież na początku były jednym wyzwaniem, wywodzącym się z Apostolskiego Kościoła.

Za cechę charakterystyczną ruchu ekumenicznego należy uznać specyficzny (pozytywny) sposób budowania pojednania. W procesie tym nie uwzględnia się dzielących różnic, lecz próbuje się zaakcentować to, co wspólne i najważniejsze.

Nabożeństwa ekumeniczne odprawia się zazwyczaj w intencji zjednoczenia chrześcijan, chociaż często odbywają się także w sprawach uniwersalnych – takich jak modlitwa o pokój na świecie, poprawa sytuacji rodzin itp. Istnieją również specjalne okoliczności, które powodują, że członkowie odrębnych Kościołów chrześcijańskich spotykają się w jednej świątyni. Są to głównie ważne wydarzenia, za które ludzie chcą dziękować Bogu lub prosić o miłosierdzie dla ofiar (jeśli stało się coś postrzeganego negatywnie).

Celebracja nabożeństw ekumenicznych przybiera najczęściej formę liturgiczną danego obrządku. Jeśli np. luteranie zapraszają do swojego zboru wyznawców innych nurtów chrześcijaństwa,...

Podobne wypracowania