Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Nowy Testament - księgi, autorzy, historia. Nowy Testament - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowy Testament stanowi drugą, po Starym Testamencie, część chrześcijańskiego Pisma Świętego. Składa się on z 27 ksiąg, które powstały w I stuleciu naszej ery, między rokiem 51 a 96 (niektórzy badacze uważają, iż ostatnie teksty spisane zostały już w II w. n.e.). Sama nazwa „Nowy Testament” po raz pierwszy użyta została przez św. Pawła. Prawdy objawione przez Boga przed narodzeniem Chrystusa określił on mianem „Starego Testamentu”, natomiast te przedstawione ludziom po śmierci Zbawiciela miały stać się „Nowym Testamentem” i fundamentem rodzącej się religii.

Obowiązujący dzisiaj kanon pism Nowego Testamentu uformował się już w czasach pierwszych chrześcijan – mianowicie w II w. Znaczny wpływ na ten proces miały prześladowania wyznawców Chrystusa. Szczególnie intensywny były one za czasów panowania Dioklecjana (303-311), który nakazał niszczenie chrześcijańskich tekstów. Toteż wierni szybko musieli podjąć decyzję odnośnie najważniejszych dla swojej religii ksiąg. Zbiór tekstów tworzących dzisiaj Nowy Testament po raz pierwszy ukazał się w liście Atanazego z 367 r. Następnie potwierdziły go dwa kolejne synody – w Hipponie (390) oraz Kartaginie (393).

Księgi wchodzące...

Podobne wypracowania