Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przebieg mszy świętej - Postawy i gesty w liturgii - opracowanie szczegółowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liturgia w Kościele katolickim nie składa się tylko ze słów. Może dzisiaj niewiele osób sobie to uświadamia, ale wiele gestów i postaw, które w świątyni przyjmowane są przez wiernych i kapłanów, ma swoją niezwykle ważną symboliczną wymowę. Zwykło się wyróżniać pięć postaw liturgicznych oraz dziesięć takowych gestów. Oto krótki przegląd wszystkich z nich.

Pierwszą postawą, którą w czasie mszy świętej przyjmuje się najczęściej, jest postawa stojąca. Stanowi ona przede wszystkim wyraz szacunku dla Boga. Można dostrzec w niej także pewną oznakę dumy – dumy z wiary i odkupienia, z bycia człowiekiem uwolnionym od grzechu. Postawa stojące niesie także z sobą sygnał, że wierni są gotowi, by brać udział w liturgii oraz nieść świadectwo swych przekonań religijnych.

Postawa klęcząca jest wyrazem szczególnego uwielbienia Boga oraz uznania swojej małości przed majestatem Stwórcy. To postawa stosowana w czasie najważniejszych momentów mszy świętej – w czasie przeistoczenia oraz podczas modlitwy Agnus Dei (Baranku Boży), w czasie której kapłan dokonuje przełamania chleba. Wierni przyjmują jeszcze pozycję klęczącą w momencie wystawienia Najświętszego Sakramentu. Nie należy mylić klęczenia...

Podobne wypracowania