Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzice i dzieci - Jakie obowiązki mają dzieci wobec rodziców, a jakie rodzice wobec dzieci według chrześcijaństwa?

Więź między rodzicami a dziećmi to coś szczególnego. Z perspektywy religii chrześcijańskiej rodzice, dając życie dzieciom, są współuczestnikami dzieła stworzenia. Następnie muszą wziąć na siebie obowiązek wychowania dziecka w wierze, wpojenia mu należytych wartości i ukształtowania jego charakteru. Jest to misja niezwykle trudna, tym bardziej, że młodość często okazuje się okresem buntu i odrzucenia wartości starszego pokolenia.

Wśród obowiązków rodziców wobec dzieci pierwsze miejsce zajmuje zaspokajanie potrzeb swoich pociech. Nie chodzi tutaj tylko o aspekt fizyczny (głód, ubranie itp.), bardzo ważna jest także kwestia psychiczna – bezpieczeństwo, miłość radość. Dopiero takie stosunki w rodzinie tworzą dobry grunt pod przekazywanie wartości religijnych i kształtowanie takich postaw. Rodzice są opiekunami i przewodnikami dzieci. Ich obowiązkiem jest dbanie o każdy wymiar ich rozwoju. Nie można jednak dopuścić do rodzenia się patologii takich, jaką jest chociażby przemoc. Rodzice, rzecz jasna, mają prawo wymagać od dzieci posłuszeństwa, jednak jest wiele innych metod jego egzekwowania. Wychowanie nie jest łatwe, lecz Pismo Święte daje ludziom wiele wskazówek na temat życia rodzinnego. Przykładem idealnych rodziców...

Podobne wypracowania