Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Koheleta - interpretacja, opracowanie księgi biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księgi dydaktyczne wchodzące w skład Pisma Świętego mają na celu edukowanie wiernych i wpajanie im właściwych postaw życiowych. W Starym Testamencie wyróżniamy ich siedem, a obok Księgi Hioba, najważniejszą jest właśnie Księga Koheleta.

Tekst ten, jak wykazują badacze, powstał ok. III stulecia p.n.e. Natomiast tradycja jego autorstwo przypisuje królowi Salomonowi, który żył w latach 1000 p.n.e. – 931 p.n.e. Nazwa tej Księgi pochodzi od Koheleta, jednak wbrew pozorom nie była to żadna postać historyczna, lecz tytuł, jaki przysługiwał człowiekowi uprawnionemu do występowania przed zgromadzeniem. Księga Koheleta ma formę poetycką, a jej budowa przypomina bardziej swobodne przemyślenia niż dokładnie skomponowany traktat.

Najważniejszym cytatem, jaki można odnaleźć w omawianym tutaj dziele, są następujące słowa: „Marność nad marnościami i wszystko marność” („Vanitas vanitatum et omnia vanitas”). Można odnieść wrażenie, iż narrator właśnie przez ich pryzmat ocenia świat. Przyroda, ludzkie działania, bogactwa, sława, przyjemność – wszystko to przemija wraz z czasem. Autor bardzo mocno gani ludzi podporządkowujących swoje życie dążeniom do tych „wartości”. Znacznie przychylniej wypowiada się o osobach...

Podobne wypracowania