Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Hioba - opracowanie, interpretacja, problematyka księgi biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie ludzkie nie jest wolne od cierpienia. Mamy z nim do czynienia niemal w każdej chwili. Czasem zastanawiamy się, jaka jest jego przyczyna, czasem pragniemy tylko tego, by już minęło. Z tym samym problemem ludzie borykają się od zawsze, a dowodem tego może być olbrzymia liczba rozmaitych tekstów kultury, w których to cierpienie stanowi motyw przewodni. Jednym z takich dzieł jest biblijna Księga Hioba. Ten dydaktyczny tekst należy do najważniejszych i najbardziej inspirujących fragmentów Starego Testamentu.

Dokładne autorstwo oraz czas napisania Księgi Hioba nie są znane. Tradycja zakłada, iż powstała ona w czasach Mojżesza (który miał ją napisać), jednakże badacze zupełnie nie potwierdzają tej tezy. Skłaniają się raczej ku okresowi ok. V w. p.n.e., a w kwestii autorstwa dopatrują się możliwości, że Księga Hioba została stworzona przez kilku autorów. Wskazywać miałyby na to bardzo rozbieżny styl, przechodzący od poematu do prozy oraz niektóre wątki fabularne – np. postać mędrca Elihu – pojawia się on nagle, chociaż wcześniej w tekście nie znajdujemy żadnych informacji o jego osobie.

Księga Hioba opowiada o losach tytułowego bohatera – starca zamieszkującego w krainie Us, który stał się ofiarą zakładu,...

Podobne wypracowania