Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Pieśń nad Pieśniami - interpretacja, streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pieśń nad Pieśniami, zwana także Pieśnią Salomona, jest jedną z ksiąg dydaktycznych wchodzących w skład Starego Testamentu. Nie są znane dokładne informacje na temat daty jej powstania oraz autora. Tradycja przypisuje stworzenie Pieśni nad Pieśniami Salomonowi, jednak badacze nie przychylają się do takiego twierdzenia. Ostateczną redakcję Pieśni nad Pieśniami datują oni na okres od VI do II w. p.n.e. Niektórzy z nich dopatrują się wielu podobieństw między tekstem Pieśni nad Pieśniami a starożytnymi pieśniami miłosnymi (datowanymi na XIII w. p.n.e.), które wywodzą się z Egiptu. Fakt ten może świadczyć o tym, iż pierwsza wersja Pieśni nad Pieśniami jest dziełem pochodzącym z naprawdę odległych czasów.

Księga ta składa się z sześciu pieśni traktujących o miłości Oblubieńca i Oblubienicy. Bohaterowie ci nazywają się wzajemnie Salomonem i Sulamitką, jednakże fakt ten raczej nie potwierdza przypuszczeń o tym, iżby autorem Pieśni nad Pieśniami miał być Salomon. Był to po prostu dosyć często stosowany w tekstach religijnych zabieg. Przedstawione w tekście pieśni mają formę dialogu, który przerywany jest komentarzami chóru.

Pieśń pierwsza stanowi niezwykle bogaty w środki wyrazu liryczny przekaz uczuć Oblubieńca i Oblubienicy. Mężczyzna jest...

Podobne wypracowania