Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Arka Przymierza - znaczenie, historia, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arka Przymierza (z hebrajskiego „Aron HaBrit”) jest jednym z najbardziej zagadkowych przedmiotów, które pojawiają się w Biblii, a także najświętszą relikwią dwóch religii – judaizmu i chrześcijaństwa. Dla Żydów stanowi ona potwierdzenie Przymierza, jakie Naród Wybrany zawarł z Jahwe. Chrześcijanie widzą w niej potwierdzenie całej historii zbawienia. Natomiast dla badaczy stanowi ona ciężki orzech do zgryzienia, gdyż do dzisiaj nie udało się jej odnaleźć. Należy tutaj zaznaczyć, że Arka Przymierza na trwałe zagościła w ludzkiej wyobraźni i kulturze masowej jako niezwykły i wspaniały skarb.

Biblijny opis Arki Przymierza (Wyj. 25, 10-22) mówi o skrzynce z drzewa akacjowego, o następujących wymiarach – 140x80x80. Wykonać miał ją Besalel podczas obozu Narodu Wybranego pod górą Synaj. Obiekt ten miał być dodatkowo obity dwustronnie złotą blachą. Jego wieko – płyta przebłagalna („kapporet”) – także miała być wykonana ze szczerego złota. Jednakże nie budowa i wygląd tego przedmiotu nadają mu niezwykłe znaczenie, lecz jego zawartość. W środku Arki Przymierza znajdowały się tablice Dekalogu, laska Aarona i dzban z manną. Dodatkowo obiekt ten wyposażony był w dwa drążki, które umożliwiały...

Podobne wypracowania