Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowy Testament - Apokryfy Nowego Testamentu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowy Testament jest drugą (po Starym Testamencie) częścią chrześcijańskiej Biblii. Składa się on z 27 ksiąg, a jego fundament stanowią cztery Ewangelie. Powstanie pism Nowego Testamentu datowane jest przez badaczy na drugą połowę I w. n.e. (lata od 51 do 96).

Wspominany wcześniej kanon 27 ksiąg kształtował się przez długie lata. Pierwsi chrześcijanie posługiwali się więc rozmaitymi pismami, które niejednokrotnie wręcz bliźniaczo przypominały teksty Pisma Świętego. Często powstawały one już kilka wieków po opisywanych przez nie wydarzeniach. Pisano je z różnych powodów – jedni ludzie chcieli nieco uszczegółowić życie Jezusa i jego bliskich, inni pragnęli wykorzystać postać Zbawiciela do własnych celów. Dzisiaj funkcjonuje ok. 100 tekstów apokryficznych Nowego Testamentu, które dzieli się na kilka grup: Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy, Apokalipsy oraz, wymykający się klasyfikacjom, tekst Didache.

Najbardziej obfitą kategorią są Ewangelie. Jako że spora ich część opierała się na legendach, znalazły one wielki poklask wśród prostego ludu oraz heretyków, którym dzięki temu było łatwiej wykorzystywać je w swojej kacerskiej działalności. Powstawały one w okresie od I do III w. n.e. Większość...

Podobne wypracowania