Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Falandyzacja prawa - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „falandyzacja prawa” występuje jedynie na gruncie polskim. Jest to potoczne określenie dotyczące wykładni prawa oscylującej na granicy przepisów prawnych. Terminu tego używa się także w odniesieniu do prób usprawiedliwienia działalności organów państwowych w sytuacjach tzw. „naginania” prawa. 

Nieżyjący już Lech Falandysz sprawował funkcje szefa kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.  Zasłynął próbą udowodnienia kompetencji prezydenta, które tak naprawdę nie zostały mu przyznane.

Opisywane wydarzenie dotyczyły odwołania Macieja Iłowieckiego oraz Marka Markiewicza - członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z obowiązującym prawem prezydent nie miał uprawnień do ich odwołania. Jednocześnie nie istniał żaden przepis zabraniający takiego działania. Nie istniały żadne przepisy prawa odnoszące się do tej sytuacji, które można by uznać za rozstrzygające. 

Falandysz postulował, iż jeżeli zgodnie z prawem prezydent ma kompetencje do powołania osób na stanowiska członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to zgodnie z logika ma tez prawo do ich odwołania. 

Sprawa rozstrzygana była wielokrotnie przez Trybunał Konstytucyjny. Odrzucił...

Podobne wypracowania