Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ustawa a kodeks - porównanie, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ustawa i kodeks są przykładem aktów prawnych, które regulują i normują pewne kwestie w Polsce.

USTAWA

Ustawa jest jednym z najważniejszych zaraz po konstytucji, aktów prawnych obowiązujących w naszym kraju. Ustawę powołuje sejm, który przekazuje ją do senatu i w ostatecznym rozrachunku ustawa wchodzi w życie po zapisaniu w dzienniku urzędowym.

Ustawa ma charakter pisany i na mocy prawa reguluje poruszaną kwestię. Treścią ustawy     może być niemalże wszystko i każdy problem społeczny.  W Polsce jak i w innych państwach demokratycznych ustawa pełni zasadniczą rolę i jest gwarantem, fundamentem prawnego funkcjonowania państwa. Ustawy są jednym z najpopularniejszych aktów prawnych na świecie. 

KODEKS

Słowo kodeks wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza - księgę, spis, zbiór.

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera pewien zbiór usystematyzowanych praw i przepisów. W Polsce kodeksy są wydawane w postaci ustawy. Niektóre kodeksy wydaje się w tzw. rozporządzeniu z mocą ustawy. Kodeks podobnie jak ustawa ma mniej więcej taki sam charakter prawny. Chociaż są przypadki gdzie kodeks ma wyższą rangę od ustawy i jego pozycja ma zdecydowanie większa...

Podobne wypracowania