Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ustawa a konstytucja - porównanie, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ustawa i konstytucja są aktami prawnymi różnej rangi i wagi. Konstytucja stoi w hierarchii zdecydowanie wyżej aniżeli ustawa.

KONSTYTUCJA

Konstytucja oznacza z łacińskiego urządzać, jest aktem prawnym, ustawą zasadniczą, która określa charakter państwa i jego prawo.

Konstytucja określa podstawy ustrojowe danego państwa, wyszczególnia nakazy, normy i kompetencje poszczególnych organów. Każdy cywilizowany kraj posiada swoją konstytucję. Jest ona zbiorem praw i zasad. Pierwszą konstytucję miały Stany Zjednoczone 17 września 1787 r. drugą miała Polska z 3 maja 1791 r. 

Konstytucja jest główną zasadą, zbiorem reguł, który w państwie stanowi nadrzędną wartośc. W całej hierarchii aktów prawnych konstytucja zajmuje pierwsze miejsce.

Ten akt o najwyższej mocy prawnej jest charakterystyczny dla wszystkich państw, które zdecydowały się uregulować swoje prawa, obowiązki i normy. 

Konstytucja doskonale określa co w danym kraju jest zakazane, kto jest jego władcą, jaki charakter mają rządy itd. Konstytucja obejmuje prawa zwyczajowe, ukazuje w jaki sposób funkcjonuje państwo.

Konstytucje można podzielić ze względu na zakres regulacji:

- pełne i niepełne.

Pełne...

Podobne wypracowania